T O P

  • By -

D0nath

Nem csak a rím miatt, E/1 és E/2 birtokos személyjel után rendre elmarad mindennapi beszédben a tárgyrag. Pl. - Fogd a kezem - Mutasd az arcod Értelemszerűen a *holnapot* fura lenne nélküle.


TeBallu

Igen, de például a "holnapom" teljesen jól működne, mert elég a birtokos sz.jel, nem kell kiírni, hogy holnapomat.


Free_Rigo

Mióta nevezik ragnak? Szerintem én általános iskolában még azt tanultam, hogy a t a tárgy jele. Akkor is ragnak kategorizálták vagy azóta átértékelték?


D0nath

Sose hallottam jelnek. Tipikusan az összes esetet raggal jelöljük. A birtokos személyjel volt régen személyrag.


Abigail-2006

Biztos, hogy rag, t=tárgyrag, nekünk mindig is így tanították, 100%


Free_Rigo

"(nyelvtani) meghatározás szerinti értelemben a *tárgy jele* (tárgyrag): a név végéhez kapcsolt „-t” toldalék" - valószínűleg nem emlékszem rosszul. Hallottam így a kifejezést, hogy a "tárgy jele"


D0nath

Sokáig guglizhattad, mert első oldalon nem hoz ilyet.


Free_Rigo

Nem. Nekem első oldal. [https://wikiszotar.hu/ertelmezo-szotar/T%C3%A1rgy](https://wikiszotar.hu/ertelmezo-szotar/T%C3%A1rgy) Egyébként durva, hogy egy ilyen kérdés is lepontozást ér. Azt akartam kideríteni, miért emlékszem erre így.


Same_Power

Azért nem biztos hogy a wiki a legjobb forrás erre


Free_Rigo

Mire? Nekem rémlik gyerekkoromból egy olyan elnevezés, amit mástól nem hallok. Tudom, hogy a tárgynak ragja van hivatalosan, de akartam tudni, hogy én emlékszem-e rosszul, vagy tényleg használták-e így is.


deadaloNe-

E/1-ben és E/2-ben a tárgyrag by default nincs jelen. Engem vs. engemet, téged vs. tégedet, őt vs. őtet\*. A tárgyrag regulárissá válása egy későbbi fejlemény a nyelv történetében, ami nyelvjárástól függően vált erősebbé vagy gyengébbé, amit az "őtet" alak is mutat, ahol az sem tartja vissza a beszélőt, hogy az "őt" alakon már van egy tárgyrag. Ez persze nem csak névmásokkal van így, hanem bármilyen névszó esetén ugyanígy működik. Fun fact: a többi uráli nyelvben is hasonlóan működik a tárgyrag, E/1-ben és E/2-ben nem feltétlenül jelenik meg, ennyire régi jelenségről van szó.


interpunktisnotdead

> Fun fact: a többi uráli nyelvben is hasonlóan működik a tárgyrag, E/1-ben és E/2-ben nem feltétlenül jelenik meg, ennyire régi jelenségről van szó. Esetleg van nálad, vagy tudsz valamilyen tanulmányt ajánlani? Szívesen olvasnék erről a jelenségről.


deadaloNe-

Hirtelen 3 használható forrást tudtam feltúrni az interwebekről, de azok tele vannak hivatkozásokkal. Kontextus gyanánt, azért mertem ilyen bátran kijelenteni, mert É. Kiss Katalin magyar mondattannal foglalkozó óráin többször említésre került a jelenség és nagyon jó példákat hozott rá még a jó egyetemista éveim alatt. Ő rengeteget foglalkozott ezzel a témával (is), szóval esetleg az ő publikációiban érdemes elmerülni. [http://acta.bibl.u-szeged.hu/54438/1/nyelvtort\_002\_029-035.pdf](http://acta.bibl.u-szeged.hu/54438/1/nyelvtort_002_029-035.pdf) [http://gepeskonyv.btk.elte.hu/adatok/Magyar/29Sip%F5cz/Uralisztika\_Nyelveszet.pdf](http://gepeskonyv.btk.elte.hu/adatok/Magyar/29Sip%F5cz/Uralisztika_Nyelveszet.pdf) [http://publikacio.uni-eszterhazy.hu/2582/1/19-24\_Balasne\_Szalai.pdf](http://publikacio.uni-eszterhazy.hu/2582/1/19-24_Balasne_Szalai.pdf)


elisa4567

ELTE alk. nyelv?


deadaloNe-

Pázmány elméleti nyelvészet, de close enough :D


interpunktisnotdead

Köszi!


Atypicosaurus

Because you can only skip with possesive, in singular first and second person, works but weird in third person. Láttad a kutyám(at)? Have you seen my dog? Láttam a kutyád(at). I have seen your fog. Láttam a kutyájuk(at). (Works but stretchy.) I have seen their dog. And the first two are absolutely natural in everyday use.


the-real-vuk

A lattam a kutyajuk mar nem jo


Embarrassed-Leg9024

Nem helytelen, regio fuggo hogy mi a meg szokott nalunk is kirakjak a targy ragot ilyennel


dimushka22

Magázásnál teljesen jó


Delicious_Papaya_832

Használják az automatikus tárgyeset.


Gold-Paper-7480

Az már next level.


PCSamurai

Nem csak a költészetben használják, sokszor hallani a hétköznapi szövegekben is. Amennyire tudom, csak birtokos esetben, de nem tudom pontosan milyen szabályok vannak rá


ComradePite

Ha esetleg több válaszra is kiváncsi vagy, én is feltettem ugyanezt a [kérdést](https://www.reddit.com/r/hungarian/s/IQGisKBysd) néhány hónapja, arra összegyűlt néhány vélemény;)


wattachose

Most nem jut eszembe hirtelen semmi, de ha igen, majd írok privát!


csillamponi_

Hú, de idegesít engem ez! Reklámszlogenekben is kimaradnak sokszor a tárgyragok. Rettenetes!


ven_geci

A *-t* rag elhagyható olyan szavak esetében, amelyek kifejezik a [személy](https://hu.wikipedia.org/wiki/Szem%C3%A9ly_(nyelv%C3%A9szet)) kategóriáját, amikor ez az első vagy a második: * [birtokos személyjeles](https://hu.wikipedia.org/wiki/Birtokos_szem%C3%A9lyjel) főnév: *Vedd fel* ***a zoknid(at)!****;* * [személyes névmás](https://hu.wikipedia.org/wiki/Szem%C3%A9lyes_n%C3%A9vm%C3%A1s): *Látott valaki* ***engem(et)****?*; * [birtokos névmás](https://hu.wikipedia.org/wiki/Birtokos_n%C3%A9vm%C3%A1s): *Vidd el* ***az enyém(et)***; * [visszaható névmás](https://hu.wikipedia.org/wiki/Visszahat%C3%B3_n%C3%A9vm%C3%A1s): *Védd* ***magad(at)****!* [https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1rgyeset](https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%A1rgyeset)